Novinka v naší nabídce: Thermia Calibra ECO Cool

thermia clanek calibra eco cool

Calibra Eco Cool je chytrou volbou pro úsporu místa v obydlí i pro udržitelnou budoucnost. Jedná se o invertorové tepelné čerpadlo země/voda vybavené nejnovější technologií a ekologickým chladivem nové generace R452B. Vybaveno je pasivním chlazením a dokáže zajistit příjemné klima v letních horkých dnech za velmi nízkou cenu.

Nástupce úspěšné řady Calibra

Calibra ECO COOL je postavená na nové platformě firmy Thermia, která využívá zkušenosti z dřívějších modelů jako byla Calibra Cool 7, který již v základní verzi obsahovala vestavěný výměník pasivního chlazení a další nezbytné komponenty potřebné pro tento vysoce hospodárný druh chlazení.

Calibra ECO COOL je proti svému předchůdci plněna ekologickým chladivem R452B a díky tomu dosahuje nízkého GWP, a to až o 66 % proti původnímu chladivu R410A. Dále došlo k úpravě modelové řady, nyní je k dispozici model 8 s rozsahem výkonu 2-8 kW a model 12 kW s rozsahem výkonu 3-12 kW, který je vhodnější pro větší objekty.

Větší množství teplé vody

Nové modely vyžadují minimum místa pro instalaci a nabízí maximální výbavu včetně vestavěného 184l nerezového zásobníkového ohřívače teplé vody, který obsahuje technologii ohřevu TWS.

Ohřátí teplé vody je rychlejší a je dosahováno velkých objemů teplé vody připravených pro odběr uživatelem. Calibra ECO COOL 8 a 12 poskytuje uživateli až 260 l teplé vody o teplotě 40 °C v rámci jednoho nepřetržitého odběru. Díky použitým technologiím dosahuje vysokého SCOP a to až 5,87 což řadu Calibra ECO COOL řadí mezi špičky na trhu.

thermia clanek calibra eco cool ohrev teple vody displej
thermia clanek calibra eco cool ohrev teple vody

Chlazení domácností tepelnými čerpadly

Chlazení vstupuje do popředí zájmu zákazníků z důvodu potřeby vyššího komfortu bydlení i proto, že v posledních letech se stávají letní vedra hůře snesitelná. Pasivní chlazení je způsob chlazení využívající přirozeného chladu země nebo podzemní vody. Teploty dodávané do chladicí soustavy se pohybují nad rosným bodem, proto je možno tímto způsobem chladit pomocí podlahového vytápění IVARTRIO nebo stropního sálavého systému IVARCLIMA. Protože v okruhu primárního zdroje tepla koluje nemrznoucí kapalina, je nezbytné, aby otopná/chladicí soustava byla od okruhu zdroje tepla oddělena deskovým výměníkem tepla, který zabezpečí cestu tepla požadovaným směrem, ale nedovolí promíchat teplonosná média.

Thermia Calibra ECO COOL díky vestavěnému výměníku pasivního chlazení již nevyžaduje žádné další komponenty pro pasivní chlazení, a je možno ji připojit ke zdroji tepla/chladu a k otopné/chladicí soustavě velice jednoduše. To snižuje náklady na instalaci tepelného čerpadla a eliminuje vznik problémů při ní.

Jak funguje pasivní chlazení

Pracovní režim při pasivním chlazení: Kompresor je vypnutý, chladná nemrznoucí kapalina z primárního zdroje tepla (vrtu, plošného kolektoru nebo vodního zdroje) je nasměrována soustavou přepínacích ventilů na výměník pasivního chlazení, kde se potkávají média chladného zdroje (nemrznoucí kapalina) a chladicí soustavy (chladicí voda). Dále cesta chladu pokračuje do chladicí soustavy a tam probíhá chlazení obytných prostor. Odebrané teplo z obytných prostor je odevzdáváno zpět do primárního zdroje, kde pak probíhá regenerace (pokud je zdrojem tepla země). Případně probíhá prosté odevzdávání odebraného tepla vodě (pokud je zdrojem podzemní voda).

Regenerace primárního zdroje

(ukládání tepla do vychlazené země) je velice žádaný proces, protože tím je primární zdroj připravován opět postupně na otopnou sezónu a vstupuje do ní s lepšími teplotními parametry, než kdyby regenerovaný nebyl. Zde je na místě doplnit, že plošný kolektor pro tento způsob použití musí být řádně dimenzovaný a uložený ve správné hloubce, aby nedošlo již na začátku léta k jeho zahřátí, a tím znemožnění řádné funkce chlazení.

Pasivní chlazení je vysoce hospodárný způsob chlazení, protože při jeho chodu je v provozu pouze řídicí systém tepelného čerpadla (napájející potřebné komponenty) a oběhové, popřípadě ponorné čerpadlo.

Tím se v hospodárnosti tento systém chlazení dostává před běžně dostupné aktivní systémy jako například klimatizace,

které navíc nejsou většinou konstruovány pro trvalé vytápění po celou otopnou sezónu.

Při běžném chodu tepelného čerpadla v režimu vytápění je vše jako obvykle. Nemrznoucí kapalina ze zdroje tepla cirkuluje přes studený výměník tepla – výparník, předává nízkopotenciální teplo chladivu a na kondenzátoru tepelného čerpadla probíhá předávání tepla o vysoké teplotě do otopné soustavy. Kompresor při tomto režimu již musí být v chodu.

Publikováno

Kategorie

Thermia