Jak využít sluneční energii pro topení i chlazení v domě

řez domem funkce chlazení

Slunce naši planetu ohřívá už miliony let a země díky své tepelné setrvačnosti působí jako akumulátor tepelné energie, kterou můžete díky tepelným čerpadlům využít k vytápění, ale i k chlazení vašeho domova. Využitím energie ze země snížíte svoji roční spotřebu energie, provozní náklady, ale i produkci CO2. Jak to funguje?

Vytápění i chlazení v jednom řešení

V létě i v zimě se v zemi uchovává nízkopotenciální teplo, které udržuje půdu na konstantních 0–10°C. Tepelná čerpadla na bázi země/voda využívají tuto volně se vyskytující energii obsaženou v zemi a zhodnotí ji podle vašich potřeb na vytápění či chlazení domu.

Tepelné čerpadlo tedy v létě odebírá nadbytečné teplo z domu, ukládá ho do země a tím chladí, což je finančně výhodnější než konvenční chlazení.

Přes zimu tepelné čerpadlo naopak odebírá nízkopotenciální tepelnou energii ze země – toto teplo je zhodnoceno chladicím okruhem tepelného čerpadla na vyšší využitelný teplotní potenciál a poté je distribuováno pomocí otopné soustavy (podlahového vytápění, radiátorů nebo fancoilů) do vnitřního prostředí domu.

Kromě topení a chlazení domu zvládají tepelná čerpadla i přípravu teplé vody nebo ohřev bazénu (a to i celoročně).

 

Proč je to výhodné?

Vytápění je energeticky efektivní

Až 75 % energie, kterou spotřebujete, je díky použití obnovitelné energie ze země zdarma.

S tím souvisí i nižší účty za topení

Oproti současnému palivu snížíte provozní náklady o 30–60 %.

Téměř bezúdržbový provoz

Nemusíte řešit přívod plynu, revize komínů nebo další bezpečnostní kontroly.

Přínos pro planetu

Tepelná čerpadla nabízí až o 50 % nižší emise CO2 (v porovnání se systémy využívajícími fosilní paliva) a neprodukují žádné tuhé znečišťující látky (jako je kouř či popel).

Topení i chlazení v jednom

Tepelná čerpadla nabízí komplexní řešení vnitřního klimatu vašeho domu – v zimě vám zatopí, ohřeje teplou vodu, v létě ochladí vnitřní prostory nebo vyhřeje váš bazén.

Využijte dotaci

Při zavádění obnovitelných zdrojů energie můžete využít státní dotační programy.

Jak fungují tepelná čerpadla na bázi země/voda

Tepelná čerpadla odebírají energii ze země pomocí cirkulace nemrznoucí kapaliny v podzemním okruhu. Toto teplo je poté převedeno do teplovodní otopné soustavy (radiátorové nebo podlahové) nebo použito pro přípravu teplé vody. Tento typ poskytuje ucelené a flexibilní řešení vytápění a zároveň je při nízkých venkovních teplotách účinnější než tepelná čerpadla na bázi vzduch/voda.

Odběr energie ze země probíhá buď pomocí vrtu nebo plošného zemního kolektoru

Vertikální podzemní smyčka (vrt)

Do podloží je proveden vrt (příp. několik vrtů) do hloubky 100–200 m a do něj je vložena výstroj vrtu. Pro tuto variantu není třeba velký pozemek nebo velký zásah do pozemku.

Vertikální podzemní smyčka řez domem

Horizontální (plošný) zemní kolektor

Toto řešení je vhodné, pokud je vrtání příliš komplikované. Plošný zemní kolektor je uložen cca 1 m pod povrchem a využívá ze země akumulovanou sluneční energii. Oproti vrtu má nižší instalační náklady.

Horizontální zemní kolektor řez domem

Proč tepelná čerpadla Thermia od IVAR CS

Švédská společnost Thermia je průkopníkem geotermálních technologií už od roku 1973 a díky více než 50 letům zkušeností je nyní špičkou v oblasti technologie tepelných čerpadel.

V České republice můžete pořídit tepelná čerpadla Thermia prostřednictvím společnosti IVAR CS, která zajišťuje prodej na českém a slovenském trhu. Společnost IVAR CS si zakládá na profesionálním přístupu k zákazníkovi a k produktům nabízí i řadu služeb včetně technického poradenství.

Máte k tepelným čerpadlům Thermia nějaké dotazy? Kontaktujte nás. Rádi Vám poradíme.

KONTAKTY
NABÍDKA ZDARMA

Publikováno

Kategorie

Thermia